5

Naturalny ogrod czarownicy – wskazowki od mojej Mamusi czesc II – Naturalne srodki ochrony roslin

Moi Kochani, juz prawie wiosna. Moja Mamusia wykorzystuje ostatnie wolne chwile, zanim sama zacznie prace w ogrodzie – by spisac dla Was wazne wskazowki. Tutaj kolejny artykul o naturalnej ochronie roslin. Artykul troszke dluzszy, ale wazny. Kazda czarownica ma swoj magiczny ogrod – chocby na balkonie lub parapecie i dlatego takie wskazowki sa niezwykle potrzebne. Z magicznym podrowieniem Wasza Maria Bucardi

ziola

 Naturalne srodki ochrony roslin 

“Zanim zdecydujemy sie na zastosowanie chemicznych srodkow ochrony roslin, warto wziasc pod uwage preparaty roslinne, ktore mozna przygotowac samodzielnie. Srodki naturalne sa o wiele bezpieczniejsze od chemicznych, pozyskiwanych metoda przemyslowa.
Podlewanie czy opryskiwanie roslin preperatami naturalnymi przygotowanymi samodzielnie nalezy wykonywac 3-4 krotnie w okresie najwiekszego zagrozenia roslin. Podstawowe zadanie tych srodkow to dzialanie zapobiegawcze, dlatego ich efektywnosc w momencie wystapienia zwiekszonej liczby chorob lub szkodnikow moze byc mniejsza. Preperaty te uzyskuje sie ze swiezych lub suszonych ziol i roslin, ktore mozna zbierac na lakach, miedzach i rowach. Przyrzadza sie z nich gnojowki, wyciagi, wywary i napary, ktorymi podlewa sie lub opryskuje rosliny.
Jak je sporzadzic?

GNOJOWKE otrzymuje sie przez zalanie zebranego materialu roslinnego woda i pozostawienie go na okres 3 do 6 tygodni. Ciecz powinna fermentowac w naczyniu drewnianym, kamionkowym lub w ostatecznosci-plastikowym. Nie uzywac do tego celu naczyn metalowych. Aby proces fermentacji przebiegal prawidlowo, gnojowke nalezy mieszac codziennie. Pachnie niezbyt ladnie. Gnojowka jest dobra, kiedy plyn staje sie klarowny i przestaje sie pienic. Tak przygotowana gnojowke po odpowiednim rozcienczeniu/proporcje podam w II czesci artykulu/ wykorzystuje sie do podlewania i opryskiwania roslin. Podlewanie gnojowka dziala wzmacniajaco na rosliny i zwieksza ich naturalna odpornosc.

WYCIAG mozna przygotowac, zalewajac zebrane swieze lub suszone rosliny goraca woda i moczac je przez 24 godziny. Wyciag mozna przechowywac maksymalnie przez nastepne 24 godziny, gdyz po uplywie tego czasu rozpoczyna sie proces fermentacji. Wyciagi sluza do opryskiwania roslin, rowniez po odpowiednim rozcienczeniu, zwalczaja niektore owady oraz dzialaja zapobiegawczo przeciwko chorobom pochodzenia grzybowego.

WYWAR przygotowuje sie zalewajac swieze lub suszone rosliny zimna woda i zostawiajac na 24 godziny. Po tym czasie wywar gotuje sie na malym ogniu przez 30 minut i po wystudzeniu stosuje sie do podlewania i opryskiwania /po odpowiednim rozcienczeniu/ roslin przeciwko szkodnikom i chorobom.Wywar mozna przechowywac najwyzej tydzien.
NAPAR sporzadza sie zalewajac swieze lub suszone rosliny goraca woda i pozostawiajac pod przykryciem 30 min.Po tym czasie po wystudzeniu i odpowiednim rozcienczeniu wykorzystuje sie do podlewania i opryskiwania roslin.

W II czesci porad podam przykladowe preperaty z roslin do samodzielnego przygotowania.

Naturalne srodki ochrony roslin czesc II

Przykladowe preperaty z roslin do samodzielnego przygotowania.
———————————————————————————————–
BYLICA PIOLUN
Wyciag
……….
300 g swiezego ziela lub 30 g suszu na 10 l wody,moczyc 12 godzin.
Rozcienczenie : 1:1
Dzialanie: mszyce,mrowki,bielinek kapustnik/gasienice/,przedziorki,rdza

Napar
——–
300 g swiezego ziela lub 30 g suszu na 10 l wody,gotowac.
Rozcienczenie: 1:3
Dzialanie: smietka cebulanka,choroby pochodzenia grzybowego,owocowki

Wrotycz Tanacetum vulgare
Wrotycz Tanacetum vulgare

WROTYCZ POSPOLITY
Wywar
———.
500 g swiezego ziela lub 75 g suszu,moczyc w 10 litrach wody przez 24 godziny,potem gotowac 20 minut.
Rozcienczenie: 1:5
Dzialanie: pchelki,maczlik szklarniowy,kwieciaki ,maczniak prawdziwy

SKRZYP POLNY
Gnojowka
————–
1 kg swiezego lub 200 g suszonego ziela pozostawic w 10 litrach wody na 4do 5 dni.
Rozcienczenie: 1:5
Dzialanie: wzmocnienie roslin

Wyciag
———–
1 kg swiezego lub 200 g suszonego ziela pozostawic w 10 litrach wody na 12 godzin.
Rozcienczenie: 1:5
Dzialanie: choroby pochodzenia grzybowego

Wywar
———-
1 kg swiezego lub 200 g suszonego ziela zalac 2 litrami wody i gotowac 30 minut.
Rozcienczenie: 1:4
Dzialanie:maczniak prawdziwy,maczniak rzekomy,rdza,przedziorki,miseczniki,tarczniki,mszyce

MNISZEK LEKARSKI

Wyciag
———–
250 g zmielonych korzeni lub 400 g swiezych lisci zalac 10 litrami wody i pozostawic na 3 godziny.
Rozcienczenie: 1:1
Dzialanie:mszyce,przedziorki,miodowki

AKSAMITKA

Wyciag
———–
1 kg suszonych roslin w 10 litrach cieplej wody,pozostawic na 48 godzin.
Rozcienczenie: 1:1
Dzialanie:mszyce
Wywar
———-
500 g suszu,3 litry wody,gotowac 30 min.
Rozcienczenie: 1:1
Dzialanie:do zaprawiania cebul i korzeni rozsad przeciwko chorobom grzybowym

CZOSNEK
—————-
Wyciag
————
250 g czosnku zmielic,zalac 10 litrami wody,po 15 minutach przelac przez sitko.
Rozcienczenie:1:1
Dzialanie:
mszyce,wciornaski,przedziorki,Slimaki/odstraszanie/

KRWAWNIK

Wyciag
————
1 kg swiezych lub 100 g suszonych ziol zalewa sie 10 litrami goracej wody i pozostawia na 24 godziny.
Rozcienczenie: 1:10
Dzialanie:do oprysku drzew owocowych przeciwko maczniakowi prawdziwemu jabloni,brunatnej zgniliznie drzew pestkowych i ziarnkowych oraz kedzierzawosci lisci brzoskwin

Wywar
———-
1kg swiezych lub 100 g suszonych roslin,zalewa sie 10 litrami wody,a po uplywie 24 godzin gotuje sie przez 30 minut.
Rozcienczenie: 1:1
Dzialanie:zapobiegawczo przeciw mszycom i gasienicom

POKRZYWA ZWYCZAJNA

Gnojowka
————–
1 kg swiezych roslin lub 200 g suszonych nie kwitnacych, zalewa sie 10 litrami wody i pozostawia na kilka tygodni.Rozcienczac w stosunku 1:5.

Podlewanie przecedzona gnojowka z pokrzywy dziala na rosliny wzmacniajaco.Nie wolno nia podlewac fasoli,grochu,czosnku i cebuli.Nierozcienczona gnojowka z pokrzyw mozna podlewac pryzme kompostowa,co przyspiesza proces rozkladu roslin.

RUMIANEK

Dobre efekty w przypadku odstraszania mszyc daja liscie i kwiaty rumianku.1 kg swiezych roslin nalezy zalac 10 litrami goracej wody.Po 12 godzinach ciecz odcedzic ,rozcienczyc woda w stosunku 1:5 i tak przygotowanym roztworem oryskiwac rosliny opanowane przez mszyce,ziemiorki i wciornaski.” Jadwiga

5 komentarzy

  1. Odpowiedz
    Joanna says:

    Po prostu super porady! Bardzo dziękuję. Niestety znalazłam na mojej kalinie mszyce ale może uda mi się kulturalnie je wyprosić;)

    • Odpowiedz
      mariabucardi says:

      slicznie dziekuje za komentarz. Najlepiej posadzic pod nia pelargonie i mszyce sie wyniosa 🙂 Z anielskim pozdrowieniem Twoja Maria Bucardi

  2. Odpowiedz
    Emily says:

    Porady na wagę złota dla tych co kochają swoje ogrody i preferują naturalne metody nawozenia i ochrony roślin ! Ja już zapisałam sobie wszystko w moim zeszycie. Sama osobiście znam i stosuję gnojówkę z pokrzyw , wzmacnia moje rośliny i uodparnia a do tego wydaje mi się że takze odżywia. Dziękuję Pani Jadwigo 🙂

  3. Odpowiedz
    mariabucardi says:

    Moja Kochana Ado, naturalnie! Prosze o zdjecia wraz ze zgoda na publikacje na moj adres email. Moc Milosci dla Ciebie Twoja Maria Bucardi

  4. Odpowiedz
    Adrianna says:

    Kochana Pani Mario czy w tym roku również będzie można wysłać do Pani zdjęcia ołtarzyków wykonanych z okazji Ostary oraz zdjęcia zrobione w czasie wędrówek po lesie?

Prześlij Twoje światełko 🌷 komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu

Discover more from Maria Bucardi | Odkryj magię ...

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading