brak komentarzy

Fazy ksiezyca 2010 – w odpowiedzi na pytanie Beatki

Moi Kochani, w odpowiedzi na pytanie Beatki:
“(…) Droga Pani Mario, czy mogłaby Pani chociaż na swoim bloogu podawać fazy księżycy na  dany miesiąc. U Pani to najlepiej jest powiedziane. Chciałabym wykonać rytuał dla fazy rosnącej malejącego- na osłabienie  barier i przeszkód dla związku, ale nie wiem kiedy to jest. Z góry bardzo dziękuję.Pozdrawiam (…), 
Maria Bucardi: ponizej zamieszcze fazy ksiezyca na kolejne miesiace do konca tego roku oraz najwazniejsze informacje na temat faz ksiezyca, ktore pomoga zrozumiec Nature zmian w przyrodzie, naszym samopoczuciu i przeplywie energii magicznych.
Wiecej na temat ksiezyca napisalam w mojej ksiazce pt. “Kurs magii I” – spis tresci tutaj: Nacisnij by przejsc do spisu tresci “Kursu magii I”

Kalendarz faz ksiezyca na wrzesien, pazdziernik , listopad i grudzien 2010:

Jeżeli ma kształt litery D, to znaczy, że się Dopełnia, robi się Duży, Dąży do pełni – czyli nadchodzi pełnia (rosnacy)
Jeżeli ma kształt litery C, to się Cofa, Cienieje, Ciemnieje, Chudnie – jest już po pełni (malejacy)


       

       

Jak powstaja fazy ksiezyca:
Faza Księżyca określa oglądaną z Ziemi część Księżyca oświetloną przez Słońce. Ponieważ Słońce oświetla zawsze (poza zaćmieniami) tylko połowę powierzchni Księżyca, jego fazy są rezultatem oglądania tej połowy pod różnymi kątami spowodowanymi różnymi położeniami Słońca, Ziemi i Księżyca względem siebie.
Fazy ksiezyca:
nów (numer 1 na ilustracji): obszar zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony,;
pierwsza kwadra (3);
pełnia (5): jest wtedy oświetlony cały obszar zwrócony do Ziemi;
ostatnia kwadra (7).
Gdy Księżyc jest w pełni, znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Jego położenie na sferze niebieskiej jest w przybliżeniu przeciwległe do położenia Słońca. Księżyc wówczas znajduje się w kulminacji górnej (góruje) około północy, w kulminacji dolnej zaś (dołuje) – w południe. Natomiast w nowiu położenie Księżyca na sferze niebieskiej jest bliskie położenia Słońca. Księżyc wówczas znajduje się w kulminacji górnej w południe, w kulminacji dolnej zaś – o północy.
Pomiędzy dwiema kolejnymi takimi samymi fazami Księżyca (np. dwiema pełniami) upływa okres około 29,5 doby, czyli miesiąc synodyczny. Ze względu na ruch Ziemi wokół Słońca, okres ten jest różny od okresu obiegu Księżyca wokół Ziemi, czyli miesiąca gwiazdowego (syderycznego).
Animacja faz ksiezyca:
Patrząc na księżyc, możemy ocenić, w której fazie się znajduje:

Jeżeli ma kształt litery D, to znaczy, że się Dopełnia, robi się Duży, Dąży do pełni – czyli nadchodzi pełnia.
Jeżeli ma kształt litery C, to się Cofa, Cienieje, Ciemnieje, Chudnie – jest już po pełni.
Powyższe zasady dotyczą obserwatora znajdującego sie na półkuli północnej (czyli np. u nas w Polsce). Na półkuli południowej sytuacja jest odwrotna, czyli księżyc w kształcie litery C dąży do pełni, a w kształcie litery D – zmniejsza się. Można wówczas korzystać z języka “australijskiego”: becomes Complete – staje się pełny, becomes Dark – staje się ciemny.
Uwaga: chcesz dodac ta strone do Twoich ulubionych by jej nie zgubic? Nacisnij tutaj a gdy strona sie otworzy dodaj ja do ulubionych

Prześlij Twoje światełko 🌷 komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu

%d bloggers like this: