Moi Kochani, w tym miejscu pragne goraco podziekowac Emilii za korespondencje z moja Mamusia i przekonanie jej do spisania tych wskazowek. Moc Milosci dla Ciebie Kochana Emilio i dziekuje w imieniu Czytelnikow bloga i moim wlasnym. Twoja Maria Bucardi
Wskazowki mojej Mamusi:
Niechemiczne metody walki ze slimakami
“Walka z tymi uciazliwymi szkodnikami spedza sen z powiek niejednemu wlascicielowi ogrodu i nie nalezy do latwych. Dlatego jedyna skuteczna metoda w ich zwalczaniu jest konsekwentne zastosowanie kilku metod naraz.
1.Pulapki wabiace.
—————————
Czesto stosowane sa roznego rodzaju pulapki, ktore oferuja slimakom dogodne miejsce do schronienia lub smaczny posilek. W pierwszym przypadku to przygotowanie miejsc gdzie slimaki chetnie schronia sie przed osuszajacym dzialaniem slonca i wiatru. Do tego celu moga sluzyc wykladane na sciezkach i miedzy grzadkami stare deski lub odwrocone do gory dnem doniczki.
W drugim przypadku powinnismy przygotowac atrakcyjny dla slimakow pokarm. W zacisznych miejscach na wilgotnej glebie nalezy umiescic resztki warzyw/ziemniaki, liscie kapusty, otreby pszenne itp./Mozemy takze wkopywac w ziemie sloiki tak, aby ich brzeg nieznacznie wystawal ponad jej powierzchnie, po czym napelniac je do polowy mieszanina piwa, wody oraz cukru.
Wszystkie te pulapki maja szanse dobrze spelnic swoje zadanie, ale musimy pamietac o ich regularnym przegladaniu i usuwaniu odlowionych slimakow.
2.Agrotechnika.
———————-
Skuteczna metoda jest zabieg uprawowy polegajacy na czestym zruszaniu wierzchniej warstwy gleby poprzez motyczenie lub grabienie. Czynnosc ta wykonywana w sloneczne dni skutecznie niszczy mlode slimaki i jaja. Wydobyte na powierzchnie wysychaja.
Innym sposobem jest wykaszanie traw i chwastow w sasiedztwie ogrodow oraz usuwanie resztek roslinnych. Resztki skladowane na kompost co jakis czas posypujemy wapnem.
3.Tworzenie barier ochronnych.
—————————
Do tego celu mozna uzyc nawozow mineralnych, takich jak: wapno niegaszone, kainit lub superfosfat. Musimy przy tym uwazac, aby nie obsypywac bezposrednio roslin, a wapno niegaszone stosowac tylko wtedy, gdy jest sucho i nie pada deszcz.
Zniechecajaco dzialaja na slimaki bariery usypywane z popiolu drzewnego, trocin, plew jeczmienia, ostrego zwiru lub piasku.
4.Bezposrednie wylapywanie.
—————————
Nalezy je przeprowadzac wieczorem, wczesnym rankiem lub w pochmurne dni. Jest to czynnosc pracochlonna, jednak wykonywana systematycznie i dokladnie przynosi bardzo dobre efekty.
5.Uprawa lub opryskiwanie roztworami roslin ktore slimaki nie lubia.
—————————
Uprawa takich roslin jak: czosnek, nasturcja, rzezucha, aksamitka. Sadzimy je lub siejemy wokol grzadek lub miedzy rzedami. Ich zapach odstrasza slimaki.
Mozna takze opryskiwac rosliny roztworem wody i rozgniecionych zabkow czosnku. Smak czosnku zniecheca slimaki do dalszej konsumpcji naszych roslin.
Chcialabym przestrzec przed ochrona chemiczna naszych roslin. Jej uzycie niesie ze soba niebezpieczenstwo zatrucia organizmow pozytecznych zywiacych sie slimakami.
Najwieksze szkody w uprawach wyrzadzaja slimaki nagie. Slimaki oskorupione sa szkodliwe w niewielkim stopniu. W moim ogrodzie nie zwracam na nie uwagi.” Jadwiga
PS. od Marii Bucardi – moi Kochani, gdzies kiedys czytalam, ze slimaki ze skorupkami zjadaja jaja slimakow nagich. Jesli znacie zrodlo takich badan, prosze o komentarz. Zycze sukcesow w Waszych magicznych ogrodkach. Wasza Maria Bucardi
5 komentarzy
Ada says:
08/06/2012 at 18:28Dziękuje za porady Pani Mario .
Emily says:
17/03/2012 at 08:43Wspaniałe porady bardzo się cieszę i dziękuję 🙂
mariabucardi says:
15/03/2012 at 12:16Moj Drogi Rafale,
slicznie dziekuje za komentarz. Tak, to placz brzozy. Tutaj nic nie pomoze tylko rozmowa z drzewem. Wystarczy, ze do niej podejdziesz, nie musisz mowic na glos, ale w myslach, ze nie chciales jej sprawic bolu, ze obciecie bylo konieczne. Mozesz takze zostawic pod drzewem jakis “prezent” jablko lub cos innego. To na pewno pomoze. Mozesz takze zebrac sok z drzewa – jest bardzo zdrowy i pic go w takim stanie surowym. Nie zapomnij podziewkowac drzewu. Z magicznym pozdrowieniem Twoja Maria Bucardi
rafał says:
14/03/2012 at 17:36pani Mario mam takie pytanie morze jest banalne i śmieszne ale kilka dni temu obciąłem końcówki i gałęzie brzozy była za duża i trochę wchodziła na dom i jestem zaniepokojony bo zauważyłem ze cała łodyga jest mokra i na gałązkach lejom się krople wody a nie padał deszcz ani śnieg i jej nie podlewałem wygląda jak by ta brzoza płakała i nie wiem co to oznacza a morze zrobiłem coś nie tak lub coś oznacz to dla mnie ;( bardzo bardzo proszę o odpowiedzi pozdrawiam cieplutko Rafał 😉
Wioleta Brzostowska says:
14/03/2012 at 13:24ha! a dzisiaj jest dobry dzien na siew białej szałwi i szałwi lekarskiej do rozsady ;P co uczynię ;P