6

Tajemnica utworu “Bolero” Ravela, posłuchaj hipnotyzującej i magicznej muzyki…

Tajemnica utworu “Bolero” Ravela, posłuchaj hipnotyzującej i magicznej muzyki…

Marzeniem Marii Bucardi od dziecka był balet, to było dla niej najważniejsze i cały swój czas poświęcała na taniec. Drugim najważniejszym celem było pisanie książek. Jej największym marzeniem było zatańczenie Bolero Ravela na największej secent świata przed tysiącami ludzi i do tego ćwiczyła codziennie.

Dlaczego właśnie Bolero?

Jest bardzo tajemnicze, ma w sobie coś fascynującego, niezwykłego, a jej pełną magię mogą zrozumieć tylko osoby na najwyższym poziomie świadomości…

Kompozytor

Maurycy Ravel (1875-1937) to francuski kompozytor, który wraz z C. Debussy’m był czołowym przedstawicielem kierunku muzycznego – impresjonizm i tworzył muzykę orkiestrową, baletową. Ukończył Konserwatorium Fortepianowe w Paryżu. Tworzył głównie suity i opery, a jego najbardziej znanym dziełem jest “Bolero”…

Hipnotyczna muzyka, trans, tajemnica oraz historia utworu…

Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych utworów muzycznych na świecie, podobno grany co 15 minut gdzieś na świecie.

Nazwa Bolero to ludowy taniec hiszpański, a kompozytor stworzył muzykę jak do baletu choreografii Bronisławy Niżyńskiej. Treść baletu pokazuje centrum wydarzeń w miasteczku hiszpańskim, gdzie ludzie bawią się i piją, a na środek wkracza dziewczyna, która zaczyna tańczyć do muzyki. Najpierw nikt nie zwraca na nią uwagi, aż zaczyna przyciągać wzroku tłumu i wzbudzać poruszenie.

 

“Muzykolog A. Maikapar pisał, że “Bolero” Ravela zyskało niezwykłą popularność, ponieważ miało hipnotyczny wpływ na opinię publiczną”.

 

Muzyka łączy kontrasty: rytmiczne, stałe, wolne tempo i płynna rozwijająca się melodia.

Można usłyszeć z niektórych źródeł, że kompozycja została odrzucona na początku, jednak wszystko wskazuje na to, że była przyjęta bardzo dobrze przez krytykę. Problem największy stanowiły prawa autorskie zamówienia złożonego przez Idę Rubenstain na taniec z muzyką z wpływami hiszpańskimi. Premiera odbyła się z sukcesem 22 listopada 1928 roku w Operze Paryskiej, a rok później w USA, gdzie również był przywitany z zachwytem. 

M. Ravel być może miał najpierw komplikacje w stworzeniu i upublicznieniu Bolero, jednak wszystko wskazuje na to, że utwór zachwycił publiczność, a sam Maurycy Ravel był docenianym kompozytorem.

Oczywiście zdarzały się nieliczne wyjątki, np. Arturo Toscanini w maju 1930 roku po dyrygowaniu utworu w tempie dwukrotnie szybszym od zamierzonego przez kompozytora, Ravel odmówił podania dyrygentowi ręki. Toscanini podobno powiedział wtedy do Ravela: „W ogóle nie rozumiesz swojej muzyki. Upadnie, jeśli nie zagram jej po swojemu”. Na co Ravel rzekomo odpowiedział: „W takim razie w ogóle nie graj”. Historia pokazała, że jednak twórca dobrze wiedział co robi…

Zaproszenie do eksperymentu…

Znajdź czas dla siebie, wycisz się, wyłącz telefon, wyłącz światło lub w świetle świec i włącz muzykę. Jeśli masz ochotę, możesz przygotować się bardziej, np. Wziąć prysznic z solą i lawendą, ubrać się pięknie, biało lub czerwono w stylu flamenco. 

Może być na słuchawkach jeśli wolisz lub na głos. 

To może być w domu, a może być w naturze.

Najważniejsze, abyś był/a samemu i czuł/a się swobodnie. Gdy ktoś nas widzi, to automatycznie spinamy się, a to nie jest nam teraz potrzebne.

Wsłuchaj się w muzykę całym sercem, zobacz jak Cię porusza, co wywołuje? Czy masz ochotę zatańczyć? Jaki jest rytm muzyki? Daj się ponieść tej wibracji… 

Co odczuwasz? 

Ile razy udało Cię się razy odsłuchać?

Zapisz wszystkie wizje, myśli i odczucia.

Oczywiście podziel się w komentarzu! Może być anonimowo. Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu.

Możesz to wykonać raz lub magiczne 7 razy (lub więcej) i zobaczyć jak oddziałuje na Ciebie na niezwykła, piękna muzyka.

 

 

Tajemnica utworu “Bolero” Ravela, posłuchaj hipnotyzującej i magicznej muzyki…

 

 

Nowe Kamienie Mocy

i Bransoletki

link: https://mariabucardi.pl/pl/c/Jeszcze-dostepny-zamow/100

   

 

[give_form id=”107062″]

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

To, co dajesz z głębi serca,

wraca do Ciebie 7 razy !

Pomoc dla Magicznej Oazy

Konto bankowe TYLKO dla Magicznej Oazy

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA

Numer konta: PL21 1440 1390 0000 0000 1574 3263

wlasciciel konta: MARIA BUCARDI

Prosze w tytule wpisac OAZA

 
 
 
 

 

Posadź Drzewo z naszym Stowarzyszeniem Oaz Natury

onoSemina.org

Darowizny na konto w wybranej walucie

Właściciel konta: Verein onoSemina
tytuł wpłaty: darowizna
IBAN BE69 9670 5218 7578
SWIFT/BIC TRWIBEB1XXX
adres, który należy wpisać w banku, jeśli wymagany:
TransferWise Europe SA Avenue Marnix 13-17 Brussels 1000 Belgium

 
 
 
 

 

Zobacz wszystkie klucze do szczęścia

 

 

 

6 komentarzy

 1. Odpowiedz
  Gaja_Tara says:

  Przepiękny, urzekający utwór! Też uwielbiam tańczyć 🙂 Gdy słyszę muzykę, która mnie porusza i ma sobie taneczny lub liryczny element, często “widzę” całą choreografię. Gdy byłam w zaawansowanej już ciąży, pamiętam piękny moment podczas zajęć jogi, kiedy podczas pierwszy raz słyszanej akurat danej mantry miałam odczucie, jakby dusza moja i mojego synka tańczyły ze sobą w niezwykłej harmonii.

  “Bolero” Ravela kojarzy mi się z niezwykłym, rewolucyjnym wtedy i obchodzącym sztywne reguły występem pary brytyjskich łyżwiarzy figurowych w kategorii taniec. Zmysłowość, gracja, piękna choreografia, wyjątkowy występ 🙂 I właśnie z taką subtelną zmysłowością, konsekwencją, przenikaniem i uzupełnianiem oraz zapowiedzią zmiany (między innymi) kojarzy mi się ten utwór.

  • Odpowiedz
   Gaja_Tara says:

   I świetnie z dzieckiem obejrzeć wersję z filharmonii, by pokazać cały przekrój instrumentów 🙂

   • Odpowiedz
    Gaja_Tara says:

    Gdy pisałam nie był jeszcze opublikowany komentarz Basi. Mamy podobne skojarzenia 🙂

    Wspaniała jest również interpretacja taneczna zaproponowana przez Teatr Bolszoj. Tu z kolei dobrze oddana jest subtelna na początku i narastająca pasja, namiętność, która w końcu przeistacza się w triumfalny pochód. Przewijający się przez cały utwór intrygujący motyw muzyczny, podawany sobie – przejmowany przez kolejne z dodaniem różnych “smaczków” instrumenty, jak zabawa muzyczna, rozkwit, obfitość życia. I ten tak charakterystyczny werbel w tle 🙂 A niedawno nawet myślałam o przerobieniu starych ubrań na spódnicę z falbanami. Suknie kobiet piękne! Góra subtelna, dość skromna, jednocześnie zgrabnie skrojona, wydobywające urok kobiecej sylwetki, zwłaszcza z tyłu urocze, za to dół – z tą obfitością warstw… by móc odpowiednio wirować i podkreślać gesty, ruchy. No i w ogóle symbolika kolorów… całość! 😍

    • Odpowiedz
     Basia says:

     😊😘
     Gdy pisałam, nie był jeszcze opublikowany komentarz Gai_Tary…
     Synchroniczność mnie zaskoczyła. A może nie?…😉

     Teraz czekam, aż Maria doda tango! 😅💃🕺💞

     • Odpowiedz
      Gaja_Tara says:

      😉💞

 2. Odpowiedz
  Basia says:

  Super! 😍 Wspaniała muzyka i hipnotyzujący taniec 😊 Przypomniał mi się występ Anglików (Winter Olimpics 1984, Torvill – Dean) w łyżwiarstwie figurowym na lodzie, które pasjami lubiłam oglądać. Zatańczyli “Bolero” i otrzymali najwyższe noty, przełamując obowiązujące wówczas schematy w łyżwiarstwie.
  Pamiętam, że to był wtedy szał…

Prześlij Twoje światełko 🌷 komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu

%d bloggers like this: