brak komentarzy

Duchy nadchodzą jesienią i zimą

Duchy nadchodzą jesienią i zimą 😉

 

Gdy nadchodzi czas, w którym dni stają się coraz krótsze, noce wydłużają się, a słońce świeci jedynie od czasu do czasu, częściej zaczynamy myśleć o tych, którzy odeszli i zastanawiamy się, czy ich dusze mogą odwiedzać świat żywych. Od początku listopada do końca grudnia następuje wyjątkowo magiczny czas, w którym, według wierzeń pradawnych słowian, i nie tylko ich, dusze zmarłych mogły wracać na ziemię.

 

Czy był to moment przejścia z 31 października na 1 listopada, czy kolejna data – koniec listopada lub też przesilenie zimowe, wszystkie te chwile związane są ze światem magii, duchów i nie zawsze zrozumiałym dla żywych przenikaniem się zaświatów z padołem żyjących. Odkąd istnieje ludzkość wciąż pytanie o to, co dzieje się z człowiekiem po jego śmierci pozostaje tajemnicą. Nasi przodkowie, Słowianie, jak i wielu innych, wierzyli, że po śmierci dusza ulatuje z ciała i biegnie “gdzieś” do zaświatów. Nie miało to jednak znaczyć, że nigdy nie wróci na ziemię. Wierzono, że w różne święta, jak przejścia z jednej pory roku w drugą, dusze zmarłych znów mogły pojawić się swoim bliskim. 

 

W czasie jesiennym i zimowym wyjątkowo silnie wierzono też w dusze złe, złośliwe, takie, których złe uczynki na ziemi nie pozwalały na zawitanie do zaświatów. Błąkały się po świecie i żywi musieli na nie bardzo uważać. I dziś warto być ostrożnym, w jakiejkolwiek postaci by się nie pojawiły. Na pomoc przyjdzie, np. https://mariabucardi.pl/pl/p/OCHRONA-30-dniowy-Rytual-usuwania-Zla-i-demonow-Archaniola-Michala-odcinanie-przeszlosci%2C-usuwanie-wampiryzmu/147 lub rytuał przy pomocy świecy anielskiej https://mariabucardi.pl/pl/p/OCHRONA.-Swieca-anielska%2C-pomoc-Archaniola-Michala-w-ochronie%2C-oczyszczeniu%2C-odcieciu-przeszlosci%2C-usunieciu-wampiryzmu%2C-czarnej-magii%2C-atakow%2C-fizycznego-zagrozenia-zdrowia-czy-zycia-1-swieca-1-intencja-Rytual-wykonuje-osobiscie-Maria-Bucardi/1452 

 

 

Po oddaniu czci zmarłym, co następowało na przełomie października i listopada, następowały nasze “Andrzejki”, których korzenie są o wiele starsze niż obchodzenie dnia świętego Andrzeja. Wierzono, że wróżby, jakie wykonywano późną jesienią mają wyjątkową moc. Był to czas, w którym młodzież mogła sprawdzić, co czeka ich w nadchodzącym roku prosząc jednocześnie duchy o jak najlepszą przyszłość. Panny chciały znaleźć kawalerów i na odwrót. Był to, naturalnie, również dobry czas by w ponurym okresie jesienno-zimowym znaleźć pretekst do zabaw i biesiadowania. Wierzono, że pod koniec listopada duchy zmarłych znów pojawią się na ziemi po to, by przepowiedzieć młodym ich przyszłość, także i dla nich zawsze znalazł się pokarm oraz napoje. Dziś wróżymy z wosku, ciągniemy losy czy sprawdzamy, która niezamężna wyjdzie pierwsza za mąż przy pomocy “wyścigu butów”. Wszystko to ma swoje korzenie w dawnej przeszłości.

 

Kolejnym niezwykłym świętem związanym z duchami jest czas przesilenia zimowego, dziś przez większość świętowanym jako Boże Narodzenie. Słowianie w czasie przesilenia zimowego obchodzili święto, które nazywali Szczodrymi Godami, inaczej zwanym Świętem Godowym lub Świętem Zimowego Staniasłońca. Najkrótszy dzień w roku przypada na 22 grudnia, a już w wigilię tego dnia – w nocy z 21 na 22 grudnia rozpoczynało się świętowanie. Szczodre Gody trwały 12 dni, aż do Wieczoru Godowego, czyli współczesnego święta Trzech Króli. Aby zapewnić sobie dobrobyt i opiekę boga Słońca to właśnie 21 grudnia wyprawiano ucztę na jego cześć i wystawiano 12 potraw, tak, jak 12 jest miesięcy w roku. Dzieci w te dni otrzymywały drobne podarunki, co także nie jest dla nas niczym nowym.  Nie zapominano także o duchach zmarłych, którzy mieli swoje miejsce przy stole. Stąd wzięła się tradycja dodatkowego dania dla nieznajomego – kiedyś było to miejsce dla duszy zmarłej osoby z rodziny, by mogła się nakarmić i napoić oraz zapewnić najbliższym dobrobyt. 

 

Czas jesienno-zimowy, chociaż bywa smutny i wydaje się mało przyjazny dla ludzi, może być jednak okresem wyjątkowym, pełnym przemyśleń, wspomnień o tych, którzy odeszli. Dla tych, którym brak jest w tym czasie sił do jakiegokolwiek działania, motywacji, polecam specjalne Świece Intencyjne. https://mariabucardi.pl/pl/p/SWIECA-INTENCYJNA%2C-BY-ZYSKAC-MOTYWACJE-I-1-SWIECA-1-INTENCJA-I-RYTUAL-WYKONUJE-OSOBISCIE-MARIA-BUCARDI-I-REALIZACJA-DO-72-H-/1540 Warto ten czas wykorzystać dla siebie i spróbować chociaż na moment ulec jego magii przenosząc się w świat wierzeń naszych przodków… 

 


życzę Ci samych cudowności i miłego dnia
do zobaczenia Maria Bucardi
Zobacz koniecznie 👉  https://linktr.ee/mariabucardi

 

 

 

Hrabia de Revelion jedna z głównych męskich postaci w Trylogii | Wywiad z Marią Bucardi

 

Wywiad nr 3 z Maria Bucardi Trylogia | Czy to powieść tylko dla dorosłych? | Powieść fantasy

Wywiad z Marią Bucardi | Trylogia | powieść fantasy z ukrytą symboliką Wiedzy Wyższej

 

Prześlij Twoje światełko 🌷 komentarz będzie widoczny po zatwierdzeniu

%d bloggers like this: